Тел.: (044) 500-84-34
АсМАП - ИНФОРМ
Ассоциация международных автоперевозчиков Украины
ТВ программа
"УкрАвтоКонтинент"
Номер 616 от 19.10.2019
Смотреть
Статьи
» Смотреть все
Дайджест
» Смотреть все
СЕРВІС АСМАП УКРАЇНИ
Деталі
Полезная информация
Евросоюз. Запреты движения грузовиков в октябре
Франция – Италия. Технические работы в туннеле Монблан
График работы пунктов пропуска Калининградской области будет изменен
Запреты движения грузовиков в европейских странах в августе
» Смотреть все
Информация по странам
» Смотреть все
Контактная информация

Тел. (044) 500-84-34 (многокан.)
E-Mail: sova-ak@rambler.ru

Два тижні в черзі за... техоглядом

Триває епопея із забороною багатьом суб’єктам ОТК проводити діагностику транспортних засобів.

 От уже майже три місяці двері кількох сотень таких станцій по всій Україні зачинені перед клієнтами. Їхнім власникам просто відмовляють у переоформленні документів відповідно до нової редакції Закону «Про метрологію та метрологічну діяльність». У результаті страждають не лише працівники центрів технічної діагностики, а й перевізники. Адже на території чотирьох областей – Донецької, Луганської, Миколаївської та Кіровоградської – досі не працює жодна станція.

Так відбувається попри те, що починаючи з січня як перевізники, так і суб’єкти ОТК за підтримки громадських організацій, передусім Українського транспортного союзу, не припиняють боротьбу за право працювати. Станом на сьогодні вже відбулося кілька нарад у Міністерстві інфраструктури та в Державній регуляторній службі.

«На одному з таких заходів ми отримали інформацію від наших учасників АсМАП, що водії деяких вантажівок змушені записуватися на 12 діб вперед, щоб пройти техогляд. Це неприпустимо, бо машини просто стоять і не приносять прибутку. А водії, замість того, щоб заробляти, стоять у чергах. Потім вони стоять у чергах на пунктах видання дозволів, потім стоять у чергах на кордоні... У результаті повертаються з рейсів і їдуть працювати в Польщу, бо в таких умовах працювати неможливо й економічно недоцільно. Така сама ситуація і в пасажирських перевізників», – ділиться враженнями перший віце-президент громадської організації «Український транспортний союз» Володимир Балін.

Отже, усі проведені діалоги поки що не дали відповідей на ключові наболілі питання, що неабияк дивує. Адже про створення прозорих умов для суб’єктів технічного контролю йдеться навіть у нещодавно підписаному Плані спільних дій між Міністерством інфраструктури та АсМАП України.

У минулому числі «Укравтоконтиненту» ми вже інформували про те, що основна причина ситуації, що склалася навколо суб’єктів ОТК, полягає в тому, що 1 січня сплив трирічний перехідний термін, установлений новою редакцією Закону «Про метрологію та метрологічну діяльність» на переоформлення дозвільних документів, які повинні мати власники діагностичних центрів. Строк нібито й немалий, однак працівники станцій наголошують на тому, що вони не були попереджені заздалегідь. До того ж у багатьох підприємців отримані раніше свідоцтва все ще чинні.

Починаючи з 2016 року право на здійснення технічних оглядів надає спеціально створене Національне агентство з питань акредитації. Однак, за словами підприємців, процедура отримання нових документів надзвичайно довга. Начальник станції з проведення техоглядів у місті Кропивницькому Олег Біліценко наголошує на тому, що в такий непростий період до Національного агентства з питань акредитації почало звертатися дуже багато людей. Отже, там утворилося ще більше черг. «Власне, ми чудово розуміємо, що в НААУ працюють живі люди і вони не можуть, так би мовити, стрибнути вище голови – їм потрібен час для того, щоб опрацювати усі заявки. Але ж і нас потрібно зрозуміти. Ми навіть точно не знаємо, коли до наших паперів у НААУ дійдуть руки».

Представники Національного агентства з питань акредитації, що були присутні на одній з нарад стосовно вирішення зазначеної проблеми, проведеній Державною регуляторною службою, відверто зізналися: зараз процедура надання акредитації на такий вид діяльності триває не менше року.

Тим часом голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна, усвідомлюючи можливі негативні наслідки проблеми, підтримала власників центрів технічної діагностики та перевізників: «Єдиним дозвільним документом, який має бути в цій сфері, це має бути акредитація в НААУ. І всі, хто там акредитований, мають автоматично потрапити в реєстр і розблокувати цей тромб, який виник у системі. Інакше, якщо й далі відбуватимуться такі подвійні чи потрійні процедури, ми отримаємо вкрай негативний результат», – заявила Ксенія Михайлівна під час засідання Громадської ради при очолюваному нею відомстві.

 Кроки до вирішення питання

Нещодавно в Державній регуляторній службі відбулася спільна нарада за участі підприємців та чиновників з НААУ, Мінінфраструктури та Головного сервісного центру МВС України. «Ми у своєму листі Міністру інфраструктури Володимиру Омеляну і до Кабміну запропонували можливий варіант виходу з кризи, – наголосив на нараді перший віце-президент УТС Володимир. – Наші пропозиції зводяться до такого: якщо той чи інший підприємець пройшов акредитацію, то його потрібно включити до відповідного переліку суб’єктів ОТК, які мають право на цей вид діяльності. Але якщо існують якісь сумніви стосовно його кваліфікації, то потрібно провести перевірку. У Національного агентства з питань акредитації та Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ є відповідні важелі, щоб виключити такого підприємця. Бо вони – контролюючі органи. А Міністерство інфраструктури – лише регулятор, але не контролер. На жаль, на нашу думку, Міністерство перебрало на себе повноваження контролю».

Проте більшість чиновників, що були присутні на спільній нараді, наполягали на тому, що чинні правила є цілком прийнятними. Мало того, прозоро натякали, буцімто, досі більшість сервісних центрів працювали цілком безконтрольно. Найактивніше таку позицію відстоює генеральний директор Директорату з питань безпеки на транспорті Міністерства інфраструктури Антон Щелкунов. Виступаючи, він узагалі одного разу звинуватив підприємців у тому, що їх бізнес побудовано «на крові загиблих пасажирів, які користуються транспортними засобами без належного контролю». Не дивно, що подібні сентенції викликали в присутніх неабияке обурення.

Зрештою, сьогодні для того, щоб продовжити свою діяльність, підприємцям потрібно пройти справжні сім кіл пекла. Акредитацію на здійснення технічних оглядів надає Національне агентство з питань акредитації. Але, окрім цього, потрібен ще й дозвіл від Міністерства інфраструктури, який нині майже неможливо отримати.

Розповідає представник суб’єкта ОТК Ігор Черненко: «Починаючи з травня 2017 року Міністерство інфраструктури масово відмовляє переважній більшості бажаючих працювати в цьому бізнесі. Ці відмови мають різний характер: у когось, начебто, договори оформлені неналежним чином, у когось, нібито, фотографії не відповідають дійсності, у когось – сфера акредитації. У відповідь на відмову конкретно нашій компанії, ми подали до суду. І суд першої інстанції задовольнив наш позов, визнавши відмову протиправною. Він зобов’язав Міністерство інфраструктури подати наші документи до Головного сервісного центру МВС задля того, щоб ми мали право продовжувати свою діяльність».

Проте такі приклади, коли підприємці звертаються до судових інстанцій, наразі не мають масового характеру. Тому, щоб уникнути транспортного колапсу, керівництво Державної регуляторної служби вирішило в десятиденний термін розробити пропозиції для негайного врегулювання ситуації.

«Щойно створена робоча група вже розпочала напрацьовувати кроки, що дадуть змогу вирішити це питання, – підбила підсумки Ксенія Ляпіна. – Якщо ми всі разом дійдемо висновку, що в цьому процесі від Міністерства інфраструктури таки має бути отримання якогось дозволу, то це повинно встановлюватися виключно законом з відповідними наслідками. Тобто встановлені чіткі підстави для відмови, чітко встановлена процедура оскарження, чітко встановлені наслідки тощо. Адже чинний закон про дозвільну систему все це визначає. А якщо ми вважатимемо, що для поновлення діяльності багатьох суб’єктів ОТК достатньо акредитації НААУ, то саме з такими пропозиціями ми й виходитимемо. Тільки це треба в робочій групі напрацювати».

Нині, з настанням весни, по всій Україні різко збільшується кількість транспортних засобів, які потребують негайного проходження технічного огляду. І технічних можливостей тих 85 станцій, які нині допущені до роботи по всій державі, явно недостатньо. Мало того, експерти дослідили: насправді реально діючих технічних центрів ще менше.

«Міністерство інфраструктури сьогодні, на жаль, є «фільтром». І воно не пускає добропорядних підприємців до роботи. З різних підстав – вмотивованих, невмотивованих, але не пускає. Натомість інших суб’єктів, які явно не мають необхідних можливостей і потужностей для роботи, вони пропускають. Ці, з дозволу сказати, «станції» (бо насправді це – лише майданчики) занесено до реєстру, а добропорядних підприємців з багаторічним досвідом роботи – ні. Наші колеги днями проїхали лише по Києву і подивилися на чотири таких «станції». Вони й справді не працюють», – обурюється перший віце-президент Українського транспортного союзу Володимир Балін.

До речі, таким відсіканням від ринку багатьох суб’єктів підприємницької діяльності нещодавно зацікавився й Антимонопольний комітет.

 Травневий «сюрприз»

Але і це ще не всі «сюрпризи». З першого травня 2019 року має набрати чинності урядова постанова від 23 січня 2019 року, згідно з якою впроваджується нова процедура обов'язкового техогляду комерційних транспортних засобів. І тоді вже акредитованим станціям буде ще складніше повернутися на ринок.

Річ у тім, що донедавна не існувало офіційної інформації стосовно того, які державні стандарти мають застосовуватися у цьому виді діяльності. «Тепер же відповідно до урядової постанови від 23 січня визначено, що суб’єкти мають акредитуватися як випробувальна лабораторія, за стандартом ІСО 17025. Ті ж суб’єкти, а їх зараз понад сто, які пройшли акредитацію за іншим стандартом – ІСО 17020, вони знову мають звернутися до НААУ і знову пройти акредитацію», – резюмує Володимир Балін. – Тому з метою унеможливлення зупинки комерційних транспортних засобів українських перевізників та запровадження реального перехідного періоду перевізники просять звернутися до міністерств і Кабміну з пропозицією перенести термін введення в дію норм постанови на кінець поточного року та внести зміни до неї, спрямовані на гармонізацію українського законодавства із нормами щодо проведення техоглядів у країнах-членах ЄС".

І ще одна важлива інформація: з 13 березня повноваження щодо розгляду повідомлень суб’єктів господарювання про відповідність матеріально-технічної бази та персоналу вимогам щодо проведення обов’язкового технічного контролю транспортних засобів покладено на Департамент стратегічного розвитку дорожнього ринку та автомобільних перевезень.

Тож станом на сьогодні з усіх питань, пов’язаних з проведенням обов’язкового технічного контролю транспортних засобів, у тому числі і поданням документів до Мінінфраструктури, необхідно звертатися до зазначеного вище департаменту.

Утім, більшість опитаних нами суб’єктів ОТК не надто вірять у те, що це рішення щось принципово змінить. Адже від умовної «перестановки доданків» сума лишається сталою. Для стабілізації ситуації потрібні кардинальніші рішення, на здійснення яких надія все-таки залишається.

 

 

2019-04-03
Смотреть все
Комментарии к статье: 0

Добавить комментарий:
Имя:
Сообщение:


Обратная связь


Погода

Цена на топливо в Украине

Цена на топливо в мире

Пробки

Прогноз погоды в Киеве » Украина Цены на бензин Стоимость топлива по странам мира
Все права защищены © Перепечатка материалов разрешена только при условии размещения ссылки на сайт!